ویژگی های یک دکتر روانشناس خوب و مشاوره خانواده چیست؟

ویژگی های یک دکتر روانشناس خوب و مشاوره خانواده چیست؟

هنگام انتخاب دکتر روانشناس به جهت دریافت مشاوره خانواده از او، به نکات مهمی باید توجه کنید. همان‌طور که یک دکتر روانشناس خوب می تواند با برخورد صحیح، درک بالا و ارائه راه کار های مناسب، زندگی شما را در جهت بهبود و رشد آن هدایت کند. یک شخص بی تجربه و ناشی با دنیای روانشناسی نیز می تواند، باعث گمراهی شما و به خطر انداختن شرایط فعلیتان شود. از این رو، پیدا کردن دکتر روانشناس خوب و انتخاب آن به عنوان مشاور خانواده بسیار مهم و ضروری است.

خصوصیات دکتر روانشناس خوب

Ravan.jpg

اول از همه این طرز فکر را کنار بگذارید که روانشناس و یا مشاور خوب، آن کسی هست که ویزیت بیشتری دریافت می کند. این تفکر غلط که متأسفانه در ذهن ها جا افتاده، منبع صحیحی نیز ندارد. به خاطر داشته باشید ممکن است به دلیل منطقه ی جغرافیایی مطب، ویزیت یک دکتر روانشناس با دیگری متفاوت باشد. در درجه ی اول سعی کنید به فکر تداوم مراجعه ی خود باشید تا بتوانید با کیفیت بیشتر، در راستای تغییر خود قدم بردارید.

دکتر روان شناس کارشته باید با ایجاد صمیمیت سعی به جلب اعتماد شما کند. مشاور پیش از سخن گفتن باید شنونده ی بسیار خوبی باشد، بتواند با حوصله و آرامش به تمام گفته های شما گوش بسپارد و بدون قضاوت در مورد مسائلی که برایش مطرح می کنید، شما را کاملاً درک کند و خودش را در جایگاه شما تصور کند. یک دکتر روانشناس خوب همیشه در مقابل گفته های مراجعین خود رازدار است. او با ابراز همدردی و درک عمیق شما، باعث می شود راحت تر به مسائلی که برایتان پیش آمده فکر کنید و بدون فرار از آن ها، از ریشه، آن مشکلات را در ذهنتان تداعی کنید.

مهارت های دکتر روانشناس خوب

Khanevade.jpg


از مهارت های دکتر روانشناس خوب این است که بتواند با بی طرفی، گفته های شما تجزیه و تحلیل کند. با مهارت ارتباطی خود به دنبال راهی برای نفوذ به افکار شما پیدا کند تا بتواند ریشه ی تفکر نادرست و مشکلات شما را از بین ببرد و چنان انگیزه ای در شما ایجاد کند که خودتان مایل به تغییر شوید و به راه کار های ارائه شده توسط مشاور خود عمل نمایید.

یک دکتر روانشناس خوب باید مهارت مدیریتی بالایی داشته باشد، هم بر روی خود و هم بر روی مراجعین خود، به گونه ای که در زمان مشاوره نباید ذهنش درگیر مشکلات و مسائل خود باشد و همچنین هنگامی که به مراجع خود مشاوره می دهد باید بتواند کنترل شرایط را در اختیار داشته باشد و مسیر ذهنی مراجعین را هدایت کند.

یک مشاوره خانواده ، باید به روز باشد، هر روز به دنبال کسب علم بیشتر، تجربه ی بهتر و راه کار های به روز در دنیای روانشناسی باشد. مشاوره خانواده باید ذات یک محقق را داشته باشد، چرا که اگر دست از مطالعه و کسب مفاهیم بیشتر بکشد، آن نگاه و درکی که یک روانشناس برتر می تواند داشته باشد را از دست می دهد. روانشناسان هر چه بیشتر فرا می گیرند، با دسته های بیشتری از افکار، ذهنیت ها و ناشناخته های آن آشنا می شوند که باعث پیگیری بیشتر در فراگیری آن ها می شود.


/ 0 نظر / 181 بازدید