صفحه نخست | آرشيو وبلاگ | آر.اس.اس

  خواص شگفت انگیز به

به درخت نسبتا کوچکى است و در غالب نقاط اروپا و نواحى مدیترانه و آفریقاى شمالى کاشته مى شود و منشاء آن را از ایران و قفقاز مى دانند. به اندازه هاى مختلف دارد و بطور متوسط درازاى آن 10 و قطرش 5/7 سانتیمتر است رنگش پس از رسیدن زرد و بوى آن مطبوع ، طعمش شیرین و اندکى ترش و قابض است .
سطح میوه را کرکهایى پوشانده ، هر میوه شامل پنج خانه و هر خانه شامل 12 هسته است که در لعابى قرار دارد به رنگ قهوه اى که اگر جویده شود بوى بادام تلخ مى دهد.
به سرشار از ویتامین آ - ب ،داراى املاح آهکى تانن است
در دستورات اسلامى به براى موارد ذیل تجویز شده است و بعلاوه آن را بعنوان خوراک پیامبران الهى معرفى نموده اند:
1- امام صادق (ع ) مى فرماید:
السفر جل یضرج المعدة و یشد الفواد و ما بعث الله نبیا قط الا اکل السفر جل .
به معده را نیکو و قلب را محکم و قوى مى سازد، و پیامبران الهى به مى خوردند.
امروز آن را براى تحریک اشتها، تقویت معده ، کبد، رفع دل بهم خوردگى ، بر ضد سیلان خون ، خونریزیهاى لثه و دهان و جرب و گال موثر مى دانند
در یکى از کتابهاى غذاشناسى قدیم خواص به را چنین شرح مى دهد.
شیرین آن را برودت ، قریب الاعتدال و در آخر،تر و مدر بول و مقوى معده و دل و دماغ و مفرح و مسرت افزاى روح حیوانى و نفسانى است
2- على علیه السلام علاوه بر این خواص ، اشاره به خاصیت دیگرى براى به مى کند که ممکن است در آینده دست تواناى علم پرده از چهره آن بر دارد، وى چنین مى فرماید:
اکل السفر جل قوة للقلب الضعیف و یطیب المعدة و یذکى الفواد و یشجع الجبان
به نیرو دهنده قلب ضعیف ، خوشبو کننده معده و پاک کننده قلب است ، و آدم ترسو را شجاع و دلیر مى سازد.
خاصیت اضافه اى که در این خبر دیده مى شود خاصیت خوشبو کردن معده نابود ساختن ترس است . البته بواسطه اسانس مخصوصى که دارد دهان و معده را خوشبو مى کند.
اما نابود ساختن ترس و به اصطلاح قوت دل دادن از جمله خواصى است که مربوط به روحیات انسان است . اسلام براى بعضى میوه ها چنین خواصى را بیان مى نماید.

http://www.salamatcity.persianblog.ir


امروز هم غذا شناسان این موضوع را کشف کرده اند که برخى از میوه ها تاءثیر مخصوصى روى روان انسان مى گذارند.
خربزه کال داراى ترشى مخصوصى است که ترس را زیاد مى کند و شجاعت را از بین مى برد، سیب ترش هم همین خاصیت را دارد.
خیار وقتى کاملا رسید و زرد شد کمى ترش مى گردد و مولد ترس است . اما خربزه شیرین ترس را زایل مى سازد و انسان را شجاع مى نماید.
سایر قندهاى میوه هاى شیرین هم کم و بیش همین خاصیت را دارند. اکنون در انگلستان داروئى بنام ضد ترس ساخته اند که ساختمان آن شبیه قند میوه ها است .
دلیل این موضوع این است که وقتى شخص مى ترسد رنگش مى پرد، و اگر بلافاصله ادرار خود را به آزمایشگاه ببرد خواهد دید که در ادرار او قند پیدا شده است . این فرد، مبتلا به بیمارى قند نیست ، و فردا هم و در ادرارش قند وجود ندارد.
وقتى انسان مى ترسد، مقدارى از قند خونش با ادرار خارج مى گردد، لذا باید قند بخورد تا این ضرر را جبران نماید.
همیشه پس از وقایع هولناک و هنگامیکه دچار ترس شده و رنگتان مى پرد بلافاصله آب میوه شیرین و شربت گوارا بنوشید
3- پیامبر اکرم (ص) در ضمن حدیثى از جمله خواص به تقویت نور چشم و ایجاد مودت و دوستى را شمرده و دستور مى دهد که به زنان باردار داده شود. تا فرزندانشان خوش رخسار و نیکو منظر شوند، چنانکه مى فرماید:
کلوا السفر جل و تهادوا بینکم ، فانه یجلو البصر وینبت المودة فى القلب و اطعموا حبا لاکم فانه یحسن اولادکم
به را بخورید، و بعنوان هدیه بین خودتان بفرستید، زیرا چشم را جلا مى دهد، دوستى و مودت را در قلب قرار مى دهد. به زنان حامله نیز بدهید زیرا باعث نیکویى و خوبى اولاد شما مى شود.
موضوع ایجاد مودت نیز از جمله خواصى است که مربوط به نفس و روح انسان است که پیامبر اکرم (ص ) در این جمله اشاره فرموده است .
موضوع ازدیاد نور چشم هم مربوط به ویتامین (آ) است که در به موجود است ، البته موضوع نیکویى و زیبایى فرزند، ارتباط کامل به تندرستى مادر خصوصا کبد وى مواد خوراکى او دارد، زیرا مواد خوراکى ، سازنده اعضاء و جوارح جنین هستند.
رنگ پوست نوازد بهترین معرف کبد و غدد داخلى مادر است ، بنابراین براى اینکه فرزندانشان رنگ و روى خوب داشته باشند و کبدشان هم سلامت باشد در هنگام آبستنى ، به سراغ دوستان کبد بروید

منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارو

تگ هاي اين مطلب :فرهنگ سلامت
و تگ هاي اين مطلب :بهداشت و سلامت
و تگ هاي اين مطلب :تغذیه و سلامت
و تگ هاي اين مطلب :سلامت در اسلام
نويسنده : شهروند سلامتی | ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ آبان ،۱۳۸۸
پيام هاي ديگران () | لينک ثابت - به اين پست امتياز دهيد